W dniu 12 czerwca 2019r. zorganizowaliśmy w naszym Domu międzynarodową konferencję polsko-czeską pt. „Nowe wyzwania dla domów pomocy społecznej – tworzenie lepszej jakości życia dla osób z demencją.”.
Konferencja skierowana była do pracowników pomocy społecznej, szczególnie do kadry domów pomocy społecznej zajmujących się osobami w podeszłym wieku. Patronat nad konferencją objął Leszek Bizoń – Starosta Wodzisławski. Konferencję w jego imieniu otworzyła Krystyna Kuczera – członek Zarządu Powiatu, nadzorująca pomoc społeczną w powiecie wodzisławskim. Obecna była Irena Obiegły dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl.
Jako pierwsza wystąpiła Elżbieta Grzeczka – dyrektor Senior Residence Oddział Fundacji Laurentius Katowice. Zaprezentowała formy terapii zajęciowej według wzorców Diakonii Neuendettelsau, założyciela Fundacji Laurentius w Polsce oparte na badaniach naukowych i wieloletnich doświadczeniach praktycznych w domach opieki i centrach kompetencyjnych dla osób z chorobą Alzheimera i demencją starczą w Niemczech.
Następnie gość z Czech Juraj Chomic dyrektor Domu dla Seniorów Kamenec, Slezská Ostrava podzielił się z uczestnikami konferencji własnymi doświadczeniami w pracy z mieszkańcami metodą stymulacji bazalnej (podstawowej). Stymulacja podstawowa to naukowa koncepcja pedagogiczno-pielęgniarska wspierająca percepcję, komunikację i zdolności fizyczne osoby.
Pani Iwona Przybyło praktyk w pracy z osobami zależnymi, trenerka swoją prelekcję zatytułowała: „Pozytywne podejście do osoby żyjącej z demencją – jak się komunikować, by usłyszeć i zostać usłyszanym”. W trakcie prelekcji zaprezentowała uczestnikom jakie strategie komunikacji mogą ułatwić „rozszyfrowywanie” zaburzeń zachowania i jak sobie z nimi radzić, by odtąd opieka nad mieszkańcem mogła stać się lepsza, a opiekunowie mniej zmęczeni i usatysfakcjonowani.
Zaprezentowane tematy wzbudziły ciekawość wśród uczestników, o czym mogą świadczyć rozmowy po jej zakończeniu.
Leave a Comment